A labdától a fregattig
Az 1987-ben alapított Creative Assembly a legkeresettebb brit stúdiók egyikeként még sportjátékokkal kezdte a kapaszkodást a sikerhez vezető rögös úton. Az Electronic Arts számára készített rögbi, ausztrál foci és krikett játékok után 2000-ben került piacra a remek ötleteket elegyítő Shogun: Total War. A körökre osztott gazdasági, diplomáciai szimuláció csatáit valós időben, epikus méretekben, s a kortársakhoz képest hiteles paraméterek mentén vívhatták a Sengoku korszak feudális Japánjában. Az eredmény nem maradt el, s egy évvel később követte a Mongol Invasion címre keresztelt kiegészítő. Azonban valahol légy került a szakéba. Hiába a milliós eladások, a stratégia nem érte el a sportjátékok eredményeit, az EA pedig újabb évadokat szeretett volna. A sportba belefáradt angol fejlesztők új kiadó után néztek, s a középkori Európa vérzivataros korszakát bemutató Medieval: Total War már az Activision lobogója alatt vágtatott a boltokba. A viking inváziót feldolgozó kiegészítő után érkezett az ókori Róma dicsőségére építő, új, minden addiginál látványosabb Rome: Total War. A sorozat legjobban teljesítő darabját mind a kritikusok, mind a játékosok hangos ovációval fogadták. Egy évre rá barbár hordák fenyegették a megroppanó birodalmat az immáron menetrendszerűen érkező expanzióban, amely már a Sega kiadásában látott napvilágot. Történt ugyanis, hogy az egykori konzolgyártóból született kiadó nem sokkal korábban felvásárolta a Creative Assembly-t. Mialatt a rajongók kissé meglepődve, majd egyre lelkesebben fogadták, hogy az angolok legújabb projektjükkel visszatérnek a középkori Európába, megjelent egy második kiegészítő is, melyben Nagy Sándor teljesítményét próbálhattuk meg utánozni. Tartva a „páros évben új játék, páratlanban kiegészítő" menetrendet, 2006 késő őszén elkészült a Medieval 2, mely csupán néhánnyal kapott kevesebbet Év Játéka díjakból, mint legnagyobb vetélytársa, a Company of Heroes. A gigantikus, és birkatürelmet igénylő kiegészítő érkezése előtt lélegzetvisszafojtva vártuk a következő projekt bejelentését. A legnagyobb esélyt egy második római vakációnak jósolták a fogadóirodák, s egy esetleges japán kirándulás sem volt elképzelhetetlen. A fejlesztők azonban új vizekre eveztek, s a gyarmatosítás korát, az európai dominancia időszakát szemelték ki legújabb csínytevésük alapjául.
Új kor, új kihívások
Az Empire: Total War lehet a méltó válasz a rajongók egyre gyakrabban hangoztatott sirámaira, miszerint a stratégiai rész (gazdaság, diplomácia, kereskedelem, vallás, kémkedés) kevés fejlődésen ment keresztül az elmúlt évek során, s ideje lenne alaposan újragondolni az alapokat. Az imperializmus korát, mikor a fél világ valamely európai nagyhatalom gyarmat, a másik fele pedig szövetségese, vagy lekötelezettje volt, sok szempontból civilizáltabbnak lehet nevezni, mint az eddig feldolgozott korokat. Kétségtelen ugyanakkor, hogy a kizsákmányolás, a virágzó rabszolga-kereskedelem bajosan fér meg egy asztalnál a spanyol etikettel, a felvilágosodással, s a művészetté nemesülő diplomáciával.
Az új kor új kihívásokat támaszt, a forradalmak, a nacionalizmus olyan társadalmi problémák végső megjelenési formái, melyekre nyilvánvalóan más megoldást választ egy demokratikus állam vezetője, mint egy abszolutisztikus monarcha.
A felvilágosodás, az emberi elme, az ész diadala során a hit világa kissé háttérbe szorul. Habár nem kell a szentatya állandó zaklatásától tartanunk, diplomácia terén nem elhanyagolható a befolyása.
A diplomáciát irányító mesterséges intelligenciát teljesen átírják, s szorosabbra fűzik a stratégiai léptékű eseményekhez kötődő viszonyát. Ez gyakorlatilag annyit tesz, hogy a gépi ellenfél reális, olykor meglepően merész diplomáciai manőverekkel igyekszik fölénk kerekedni.
A gyarmatosítási lázat kirobbantó, majd életben tartó kereskedelmi érdekek megfelelő implementálása újabb kihívás elé állítja a fejlesztőket. A kereskedelmi útvonalak megszerzése, megtartása, s biztosítása a nagy reményekkel debütáló hadiflottánkra vár.
A régóta várt tengeri összecsapások, melyekben ágyúsoroktól roskadó hajók kerülgetik egymást az időjárás, a szelek mindenkori hatásainak kitéve, még mindig tesztelés alatt áll. Aggodalomra semmi ok, nem szándékoznak megválni tőle, csupán az irányítást szeretnék úgy belőni, hogy a kezdők is elboldoguljanak vele, s a tapasztalt tengeri medvék is megtalálják számításukat. Az mindenesetre jó hír, hogy a newtoni törvények alapján egyenként modellezték le a becsapódó ágyúgolyók, gyújtóbombák, kartács viselkedését és rombolását. A cafatokra szaggatott vitorlázat, a keresztbe tört árboc, szilánkokra lőtt hajótest, s a lassan elharapódzó tűz nyomán berobbanó lőporkamra megvalósítása során maximális hitelességre törekednek.
Egy év múlva tehát minden valamirevaló stratéga győzelemre vezetheti választott nációját a meztelen acél, a sima modor, vagy a kalmárvéna segítségével.
Em
Utolsó kommentek